Lukiškių kalėjimas – ekskursija po tardymo izoliatorių

pagal | 6 rugsėjo, 2020

Lukiškių kalėjimas

19 amžiaus pabaigoje keičiantis bausmių atlikimo tvarkai, caro valdžia pritrūko vietų, kur butų galima kalinti nepaklusnius piliečius. Tuo metu, Lukiškių aikštėje buvo pastatytas nedidelis kalėjimas, kurį netrukus, teko plėsti ir modernizuoti.

Akademikas, architektas G. Trambickis nupiešė naujojo kalėjimo eskizą, o inžinierius K. Kelčevskis atliko techninę pusę – nubraižė pastato brėžinius, apskaičiavo sąmatą. Vyriausioji kalėjimų tarnyba įsigijo didesnį sklypą šalia mažojo Lukiškių kalėjimo ir 1901 metais, prižiūrint K. Kelčevskiui, buvo pradėtas statyti naujas, modernus kalėjimas.

1904 metais, birželio mėnesį, iš Antakalnio Sluškų rūmų kalėjimo, buvo perkelti pirmieji kaliniai.

Lukiškių kalėjimas – izoliatorius

Lukiškių kalėjimas buvo sudarytas iš dviejų dalių: kalėjimo  ir kardomojo kalėjimo (izoliatoriaus). Teritorijoje buvo pastatytas administracinis pastatas su butais kalėjimo viršininkui, pavaduotojams ir prižiūrėtojams.

1905 m. pastatyta Vilniaus Lukiškių kalėjimo Šv. Nikolajaus cerkvė bei katalikų koplyčia. Ši cerkvė, tuo metu, buvo viena puošniausių Vilniuje. Ikonas tapė žymiausi vietos dailininkai, kilmingi miesto gyventojai dovanojo paveikslus, bei kitą inventorių.

Lukiškių kalėjimas – izoliatorius buvo uždarytas 2019 metais.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *